מה הם מקורות התקציב העומדים לרשותנו בגיוס מימון פרוייקטים

רבים הם העסקים שמתנהלים בצורה של קידום פרויקטים. בין היתר מדובר בעסקים מתחום הפרסום, חברות קבלניות, גופי ייעוץ, חברות תקשורת, חברות עיצוב, חברות הייטק, חברות מחקר ופיתוח ועוד. בכל אותן החברות קיים הצורך המתמיד בפתרונות מימון מיוחדים, פתרונות של מימון פרוייקטים. ללא מימון מתאים, עשויים פרויקטים חשובים לרדת לטמיון או שהתנהלותם תהיה רצופה בעיכובים לא רצויים. מימון מתאים, מצד שני, יאפשר את קידום הפרויקטים באופן משביע רצון ולא פחות חשוב – רווחי.

היבטים של מימון פרוייקטים

יש דרכים שונות שבהן ניתן להשתמש לצורך מימון פרוייקטים. כאשר מבצעים תכנון של הפתרונות האפשריים חשוב לקחת בחשבון היבטים שונים באופן ניהול העסק, אופי הפרויקטים של הפרק, עלויות השלבים השונים של הפרויקט. לעיתים, יש צורך לממן פעולות הכנה שונות, לקחת חלק במכרזים, לממן הוצאות של מתכננים, מהנדסים, חוקרים. חשוב לשים לב שלא רק סוגים שונים של פרויקטים ניתן למצוא בקרב עסקים שונים אלא גם פתרונות מגוונים של הלוואות לעסקים. למעשה, מלבד הלוואות יש עוד כמה וכמה דרכים שיכולים לשמש כמקורות תקציביים נאותים.

מימון באמצעות הלוואות

מימון פרוייקטים באמצעות הלוואות יכול להתבצע באמצעות מגוון רחב של הלוואות. בין ההלוואות יש כאלה שמיועדות לצרכים של הטווח הקצר, יש גם הלוואות ארוכות טווח ויש גם פתרונות מסוג הלוואות גישור. זאת ועוד, יש פתרונות אשראי שהדרך אליהם עוברת בבנקים (הלוואות בנקאיות) ויש גם פתרונות שניתן לקבל מחוצה להם (פתרונות חוץ בנקאיים).

לא רק הלוואות יתאימו כחלק ממערך של גיוס כספים לקידום פרויקטים שונים. לעיתים ניתן לשלב גם פתרונות בנקאיים נוספים כגון מסגרת אשראי, פתרונות מסוג ניכיון שיקים, ערבויות בנקאיות לצורך קידום פרויקטים ועוד.

הון עצמי או שותפים

מלבד האפשרות לגשת לכל הנושא של מימון פרוייקטים באמצעות הלוואות, יש גם דרך נוספת והיא מימון באמצעות הכנסת שותפים או משקיעים. כאשר מדובר בחברות קטנות או בעסקים מצומצמים, ניתן בהחלט להתחיל בהתנהלות עסקים של ממש תוך שימוש בהון בעלים (הון עצמי). כאשר אפשרות זו הגיעה לכדי מיצוי וגם פתרונות של הלוואות ממקורות בנקאים וחוץ בנקאיים מוצו עד תום, יש אפשרות להכניס שותפים או לגייס משקיעים. בחלק מהחברות ניתן לפנות גם לקרנות מימון ייעודיות.

חשוב לשים לב שאם בוחרים להכניס שותפים לעסק, יש הבדל בין שותפות לצרכי מימון לבין שותפות לצרכי ניהול. גורם שיש לו יכולות של ניהול פרויקטים יכול לתרום ערך מוסף בניהול השוטף. שותף מממן, ללא ידע מקצועי, עדיף שיהיה שותף "שקט" ובלתי מתערב בהיבטים ניהוליים שוטפים. יש לשים לב שלעומת פתרונות מימון אחרים, בעל העסק יאלץ במקרה זה לוותר על חלק מהאוטונומיה וכמובן על חלק מסוים בחלקות הרווחים.

ערבות מדינה ופתרונות נוספים

סוג מיוחד של מימון לעסקים ולפרויקטים ניתן למצוא בהלוואות שניתנות בשיתוף המדינה. פתרון מימון זה ידוע בשם "הלוואה בערבות המדינה". הלוואה מסוג זה ניתנת על ידי הבנקים שנבחרו לכך מטעם המדינה, במכרז מתאים. הבנקים הללו מעניקים הלוואת לעסקים קטנים או בינוניים (עד מחזור שנתי של מאה מיליון ₪). הייחוד כאן בכך שבעל העסק או החברה לא צריכים להעמיד בטחונות משמעותיים כפי שמקובל בהלוואת רגילות.

לצד פתרונות אשראי אלה, יש כמובן גם פתרונות חוץ בנקאיים נוספים, לרבות הלוואות חוץ בנקאיות ללא כרטיס אשראי. בנוסף, יש לעסקים מסוימים אפשרות לגייס הון בדרכים נוספות כגון הנפקת אג"ח, אך הדבר אפשרי בדרך כלל רק לחברות גדולות ולכאלה שיכולים לעמוד בהוצאות של פרסום תשקיף והנפקה.