הטבות המס שמקבלים תורמים לעמותות – מידע חשוב עבור מגייסי כספים

ישנה חשיבות גבוהה למתן אינפורמציה מקיפה באשר לזכויות המס, המגיעות לתורמים לעסקים ובעיקר לעמותות. מעבר לפילנטרופיות ולרצון לסייע, גיוס תורמים לעמותות יכול להיעשות בהיקף נרחב יותר, במידה ותורמים יהיו מודעים לכלל ההטבות הקשורות במיסים כאשר הם מעבירים כספים. במידה ומדובר בסכומים גדולים במיוחד, כך גם ההנחות בתשלום המיסים יכולות להגיע לגובה רב, שבאופן טבעי יניע את התורמים להרים תרומות נוספות ואולי אף להגדיל את היקפן בזכות הזכויות שהן מקנות עבורם.

אילו הטבות מס מגיעות לתורמים?

ישנן כמה דרכים לקבל הטבות והנחות במס בישראל, כאשר תרומה לעמותה הינה אחת מהן. במידה ואתם אחראים לגיוס הכספים בעמותה מוכרת ואיתרתם תורמים אופציונליים, חשוב להביא לידיעתם את העובדה המדהימה כי הם זכאים לקבל זיכוי בגובה של 35 אחוזים שזה כמובן חלק ניכר ומשמעותי ביותר.

זיכוי במס משמעו כי תורמים לעמותות יכולים לתרום סכום מסוים, למשל 300 שקלים ולקבל החזרים של מס בגובה של 35%, כלומר מאה וחמישה שקלים החזר. הם אינם מקבלים את הסכום הזה היישר לכיסם בחזרה, אלא ש105 השקלים מגולמים בתוך תשלומי המס שהם אמורים לשלם על הכנסות אחרות כגון שכר. בפועל זה אומר כי כשליש מסכום התרומה יתקזז עם המיסים האחרים שהתורם משלם.

באילו תנאים ניתן לקבל את החזרי המס?

מפתיע לגלות כי על אף שהחזרי מס מגיעים לכל כך הרבה אנשים בארץ, חלק ניכר מהם אינו טורח לדרוש אותם. כמגייסי כספים עבור העמותה, חשוב שתבהירו לתורמים שלכם ובמיוחד אם מדובר באנשים שפוטנציאליים יכולים לסייע ולתמוך כלכלית בצורה משמעותית, כי בעזרת תהליך בירוקרטי פשוט למדי הם יקבלו זכויות נרחבות ואם הסכום שהם מעוניינים לתרום הוא גבוה, כן יגדל גם החזר המס שהוא יקנה להם.

מבחינת החוק, כל תרומה שהיא מעל ל180 שקלים מזכה בהחזר מס והדבר המעניין מכולם הוא שגם תרומות שבוצעו בשש שנים שקדמו לשנת המס הנוכחית – יכולות לזכות במס בכפוף למציאת האישורים המתאימים. אם אלו תורמים לעמותות שנוהגים לתמוך כלכלית בכמה מוסדות מוכרים, הסכומים המגיעים להם כהחזר מס הצטברו, ככל הנראה, לסכומים גבוהים במיוחד ולכן חשוב שמגייסי הכספים יעבירו להם את כל המידע, יעודדו אותם להגיש בקשה להחזרי מס וכך יגדילו את הסיכוי לתמיכה כלכלית נוספת.

החזרי מס לשכירים שתרמו כספים לעמותה? בהחלט אפשרי

מלבד סכומים של אלפי או עשרות אלפי שקלים, שאנשים עצמאים שהם בעלי הון תורמים בדרך כלל, קיימים תורמים לעמותות שהם עובדים שכירים פשוטים. אותם תורמים מעבירים סכומים שעונים על דרישות החוק, באשר להחזרי מס – משמע תומכים בעמותה בסכומים של כמה מאות שקלים. גם תורמים מהסוג הזה צריכים להיות מיודעים להחזרים המגיעים להם, אותם יוכלו לקבל באמצעות הגשת טפסים ודרך תלוש המשכורת שלהם. מתן המידע המלא לתורמים פוטנציאליים מכל הסוגים, עשוי להגדיל משמעותית את התמיכה הכלכלית בעמותה.